UrodaUsługi

Niedoczynność tarczycy a implanty zębów – co należy wiedzieć na ten temat?

Niedoczynność tarczycy a implanty zębów – co należy wiedzieć na ten temat? Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że implantacja zębowa to jeden z zabiegów, który cieszy się coraz większą popularnością. Jego głównym zadaniem jest uzupełnienie utraconych zębów. Całość polega na tym, że w szczękę wstawia się sztuczny korzeń, natomiast na jego szczycie zauważalna jest korona.

Jakie są skutki niedoczynności tarczycy? Dlaczego w przypadku chorób endokrynologicznych kontrolowanie poziomu hormonów ma tak duże znaczenie? Kiedy warto zdecydować się na instalację implantów? Na jakie przeszkody należy zwracać uwagę w przypadku implantacji zębów w szczęce i żuchwie? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie są skutki niedoczynności tarczycy?

Zanim rozpoczniemy dywagacje na temat relacji niedoczynności tarczycy i zabiegu implantacji zębów, w pierwszej kolejności zajmiemy się skutkami wcześniej wspomnianej choroby. Otóż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że choroby tarczycy mogą doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej. Wpływa to negatywnie na strukturę tkanki kostnej, o czym wielu pacjentów zapomina. Co więcej, w przypadku nadczynności tarczycy mineralizacja ulega zahamowaniu, jednocześnie komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości odżywczych składników. Tylko garstka osób zdaje sobie również sprawę z tego, że proces ten wpływa na spowolnienie procesu restrukturyzacji kości. Niestety jest to związane ze stopniem implantacji, co więcej stwarzane jest realne ryzyko odrzucenia metalowej części. Warto jednak mieć świadomość tego, że o ile pacjent jest podczas leczenia, to poziom hormonów jest ustabilizowany, natomiast sama implantacja jest możliwa do wykonania. 

Dlaczego w przypadku chorób endokrynologicznych kontrolowanie poziomu hormonów ma tak duże znaczenie?

Niedoczynność tarczycy a implanty zębów - co należy wiedzieć na ten temat?
Niedoczynność tarczycy a implanty zębów – co należy wiedzieć na ten temat?

Gruczoły dokrewne mogą regulować pracę pozostałych narządów. Co więcej wpływają również bezpośrednio na procesy związane z regeneracją tkanek. Badania wykazują również, że mogą spowodować różnorodne choroby, jak chociażby tkanek miękkich, zębów, błony śluzowej jamy ustnej. Dlatego też niedoczynność tarczycy jeszcze jakiś czas temu była absolutnie bezwzględnym przeciwwskazaniem do implantacji. Na dzień dzisiejszy pojawiło się jednak wiele leków i terapii- ich głównym celem jest właśnie utrzymanie prawidłowego poziomu hormonów. Z tego powodu endokrynologiczne zaburzenia na etapie leczenia nie są uważane za przeciwwskazania. Nie zmienia to jednak faktu, że pacjenci z takimi chorobami muszą regularnie poddawać się obserwacjom i konsultacjom. Cechą charakterystyczną hormonów tarczycy jest to, że działają na metabolizm anabolicznie. Zapewniają energetyczne procesy, wpływają na równowagę wodno-solną. Niedoborowi towarzyszyć może spowolnienie procesów przebudowy kości. Jak widać temat niedoczynności tarczycy jest zatem bardzo szeroki. 

Kiedy warto zdecydować się na instalację implantów?

Nasza działalność opiera się na instalacji implantów. Charakteryzujemy się wysoką jakością wykonywanych usług, zapewne dlatego cieszymy się tak dużą popularnością wśród klientów. Kiedy jednak warto zdecydować się na to, aby zainstalować implanty? Kiedy taka czynność jest godna uwagi i jak najbardziej uzasadniona? Przede wszystkim w sytuacji braku jednego lub kilku zębów z rzędu. Wówczas wprowadza się implanty z koronami oddzielnymi. Jeśli brakuje 3 lub więcej zębów, wówczas nie ma konieczności odbudowy każdego zęba za pośrednictwem osobnego implantu. 

Kolejnym jednoznacznym wskazaniem jest brak zębów końcowych. Implanty zastępują bowiem zęby utracone, jednocześnie służą jako wsparcie dla protez. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że implanty doskonale sprawdzą się, jeśli występuje brak wszystkich zębów. Takie sytuacje w sposób szczególny diagnozowane są u osób starszych, które nie były w stanie zwrócić się o pomoc lekarską na czas.

Warto również wspomnieć o ewentualnej wadzie zgryzu. W przypadku wrodzonych lub nabytych wadach budowy szczęki zgryz jest zaburzony, natomiast zęby są w złej pozycji. Ostatnim wskazaniem jest nietolerancja tradycyjnych protez. Oferujemy najwyższej jakości usługi związane z instalacją implantów. 

Na jakie przeszkody należy zwracać uwagę w przypadku implantacji zębów w szczęce i żuchwie?

W implantacji jedną z najpopularniejszych przeszkód jest zanik kości szczęki i żuchwy. Kiedy korzeń naturalny zęba zostanie usunięty, wówczas wyrostek zębodołowy stanie się cieńszy. W sytuacji, gdy implant zostanie umieszczony w tkance kostnej, która jest zaatakowana, wówczas zapada się jeszcze bardziej, natomiast metalowa część zęba ulegnie odsłonięciu. Jeśli chcemy zapobiec wszelkim powikłaniom, wówczas kość szczęki jest augmentowana. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że problemy z założeniem implantu może spowodować zapalenie zatok. Jest to zapalny proces w szczękowej zatoce. Infekcja, która wywołuje chorobę może osłabić układ odpornościowy, jednocześnie operacja ulega znacznemu skomplikowaniu.