ZdrowieUsługi

Jak wybrać dobry dom opieki

Jak wybrać dobry dom opieki: nie każdy może zapewnić opiekę starszym bliskim osobom ze względu na brak wolnego czasu i doświadczenia. Ale ten problem można rozwiązać dość realistycznie, jeśli odpowiednia instytucja zostanie wybrana prawidłowo. Domy opieki, które dziś oferują swoje usługi, są w stanie zapewnić wygodne i szczęśliwe życie, pod warunkiem prawidłowego i kompetentnego wyboru.

Jak wybrać dobry dom opieki?

Istnieje wiele metod, które pozwalają wybrać dokładnie taką instytucję jak dom opieki, która w pełni zaspokoi potrzeby seniora oraz jego rodziny, a ponadto można uzyskać ogólny jego obraz i wyrobić sobie opinię bez wychodzenia z domu.

Domu opieki prywatny czy państwowy

Jak wybrać dobry dom opiekiPaństwowe domy opieki w większości przypadków oferują szablonowe warunki dla wszystkich klientów. Poza tym wszyscy doskonale rozumieją, że poziom życia będzie nieco niższy w porównaniu z domami opieki prywatnymi, co jest zrozumiałe, bo opłata za usługi w ich przypadku będzie mniejsza. Kadra domów opieki państwowych jest doświadczona, ale niestety często brakuje tam odpowiedniej ilości pielęgniarek i opiekunek. Ta opcja domu opieki jest dobra dla osób, które chcą utrzymać koszty na jak najniższym poziomie. Należy jednak pamiętać, że umieszczenie krewnego w takiej placówce jest dość problematyczne. Aby to zrobić, konieczne jest, aby służba społeczna nadała odpowiedni kierunek, aby go znaleźć, trzeba będzie przejść przez wiele instancji, zebrać niezbędne zaświadczenia i stanąć w kolejce, po czym otrzyma się długo oczekiwany dokument.

Prywatny dom opieki dla osoby starszej

Jeśli chodzi o wybór jednego z prywatnych domów seniora, zadanie jest znacznie uproszczone. Do zameldowania wystarczy dokument tożsamości, informacja o stanie zdrowia oraz zawarcie umowy na wybrany okres pobytu. Zachęca się również do przedstawienia opinii lekarza na przykład przy wypisaniu ze szpitala, co zostanie przeanalizowane przez lekarza domu opieki i uwzględnione w programie rehabilitacji.

Wystarczy uzyskać następujące informacje z prywatnego domu opieki:

  • Jakie warunki życia są oferowane
  • Ceny za świadczone usług
  • Rodzaj i jakość zakwaterowania
  • Czy zapewniona jest odpowiednia opieka, która jest niezbędna do postawienia konkretnej diagnozy seniora.

Często domy opieki typu prywatnego oferują indywidualne warunki dla każdego pensjonariusza. Dlatego właśnie takie placówki cieszą się największą popularnością, bo bardzo łatwo znaleźć w pełni satysfakcjonującą opcję. Który dom opieki zostanie wybrany zależy od rodziny osoby starszej oraz samego seniora, który chce mieć pełną, kompetentną opiekę, doskonałą atmosferę i wymaganą ilość uwagi. Dobry nastrój, pozytywna atmosfera i świetne nastawienie to główne czynniki zapewniające szybki powrót do zdrowia, rehabilitację i radość z życia, niezależnie od wieku.

Subtelności wyboru domu opieki dla osób starszych – lokalizacja

Jest to równie ważny czynnik przy wyborze konkretnej placówki. Dom opieki powinien znajdować się na ekologicznie czystym terenie i nie mieć żadnych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Istotną zaletą będzie znalezienie domu opieki, który znajduje się dość blisko miejsca zamieszkania bliskich, co pozwoli na częste odwiedziny.
Ważne czy mają ogrodzony teren, a także teren parkowy do spacerów. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy strefa rekreacyjna jest wyposażona w ławki, czy posiada wymaganą ilość urządzeń oświetleniowych. Zimą należy sprawdzić, czy każda ze ścieżek jest oczyszczona i posypana środkiem przeciwoblodzeniowym.

Sprawdzić, czy potrzeby osób starszych są zaspokajane

Przy pierwszej wizycie w domu opieki należy zwrócić uwagę na to, czy jest on zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb osób w danym wieku. Budynek powinien być wyposażony w rampy i poręcze umożliwiające poruszanie się osób niepełnosprawnych.

Należy pamiętać, że dom mieszkalny nie powinien zawierać:

  • Strome, niewygodne do wchodzenia schody, które są bardzo problematyczne dla osób starszych podczas schodzenia/wchodzenia.
  • Łazienki położone z dala od pokoju. Ponadto każda łazienka musi mieć prysznic, specjalne poręcze, pozwalające na wygodne i bezpieczne przeprowadzanie zabiegów.
  • Kuchnia połączona z częścią dzienną. Ponadto stoły i krzesła należy sprawdzić pod kątem zgodności z poziomem komfortu.
  • Łóżka dla osób starszych. W domu opieki powinny być zainstalowane odpowiedniej wysokości łóżka, ponieważ starsza osoba nie może mieć problemu z siedzeniem na nich bez dodatkowego wsparcia z zewnątrz.

Należy zwrócić uwagę na wystrój w pokojach. Nowoczesny dom opieki powinien zawierać funkcjonalne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi i mechanizmami podnoszącymi, przyciski przywoławcze personelu, i inne środki techniczne, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo osoby starszej.dom seniora w Szczecinie

Tylko wykwalifikowany personel w domu opieki

Opiekunowie, pielęgniarki i inne osoby pracujące w domu opieki, które będą opiekować się osobą starszą, muszą być godne zaufania, można poczytać o tym na forach internetowych.
Główne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki to:

  • Wystarczająca liczba personelu.
  • Wykształcenie medyczne lub doświadczenie zawodowe w opiece nad osobami starszymi, często schorowanymi.

Aby uzyskać te informacje, nie wystarczy komunikować się z kierownictwem, a także osobiście z pracownikami.

Lista świadczeń musi odpowiadać niezbędnej opiece nad osobą starszą

W zależności od samopoczucia i stanu zdrowia osób starszych należy wybrać wyspecjalizowaną placówkę. Jest prawdopodobne, że oprócz zwykłych usług może ona potrzebować również specjalistycznych.

Lista standardowych usług powinna zawierać:

  • Prowadzenie zajęć rekreacyjnych.
  • Zapewnienie higieny osobistej.
  • Regularne badanie osoby starszej przez doświadczonego pracownika służby zdrowia.
  • Realizacja programów kulturalno-rozrywkowych (organizacja oglądania filmów, koncertów, gier itp.).

Infrastruktura dla niepełnosprawnych

Windy, poręcze w toaletach, specjalne mechanizmy podnoszące – wszystko to zapewni seniorowi możliwość uniknięcia trudności w życiu codziennym, dlatego obecność takiego sprzętu jest pozycją obowiązkową.

Prywatne domy opieki świadczą usługi płatne, ale ich jakość jest o wiele lepsza. Pracownicy takich placówek przechodzą specjalne szkolenia do komunikowania się z osobami starszymi. Dietetycy pracujący w prywatnych domach opieki uwzględniają schorzenia seniorów przy opracowywaniu jadłospisów. Osoba starsza będzie miała okazję porozmawiać z wykwalifikowanym psychologiem, który pomoże przezwyciężyć depresję, nauczy patrzeć na wiele rzeczy inaczej i pomoże znaleźć hobby, które senior lubi (na przykład rysowanie, modelowanie, haftowanie itp.).