Wnętrze

Jak się produkuje płytki ceramiczne?

Jak się produkuje płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne służą do wykańczania ścian i podłóg w różnych pomieszczeniach, a także tarasów i schodów na zewnątrz budynków. W zależności od miejsca zastosowania mają różne parametry techniczne, są mniej lub bardziej odporne na temperaturę i oddziaływanie czynników mechanicznych.

Specjalistyczne, wyjątkowo wytrzymałe płytki stosuje się w miejscach publicznych, takich jak hotele, supermarkety i galerie handlowe. Są bardzo praktycznym produktem i jednocześnie estetycznym, wybór wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy. Odpowiednio dobrane płytki drewnopodobne pomogą w aranżacji stylu skandynawskiego, retro lub nowoczesnego. Warto dowiedzieć się więcej o samym procesie produkcji płytek.

Proces produkcji płytek ceramicznych

Jak się produkuje płytki ceramiczne?Surowce do produkcji płytek składowane są w specjalnych magazynach. Jest to sproszkowana glina, piasek, talk oraz dodatki mineralne. Płytki zewnętrzne antypoślizgowe będą miały zupełnie inny skład niż np. delikatne ścienne płytki imitujące drewno. W zależności od cyklu produkcyjnego system komputerowy dokładnie odmierza określoną ilość surowców i przekazywane są one do młynów. W młynach do składników dodawana jest woda, a następnie są one mielone, aż powstanie płynna substancja. W dalszej kolejności następuje proces ujednorodnienia, czyli homogenizacji, masa jest mieszana w wielkich zbiornikach za pomocą mieszadeł. Na tym etapie można dodawać kolorystycznych pigmentów do barwienia mieszanki. Następnie masa jest poddawana procesowi suszenia, ponieważ woda musi być odparowana, aby powstał granulat, z którego wytwarzane są płytki. Granulat zostaje przetransportowany do odpowiednich silosów, w których musi jakiś czas leżakować, aby uzyskać odpowiednią strukturę. W kolejnym etapie zostaje przeniesiony do pras, w trakcie tego etapu może odbywać się barwienie na sucho przy pomocy odpowiednich pigmentów.

Faza prasowania polega na oddziaływaniu dużego ciśnienia na masę, płytki ceramiczne uzyskują kształt i rozmiar, wykonywane jest także wstępne suszenie. Płytki są już na tyle zahartowane, że można je przetransportować na linię szkliwierską. Jeśli płytki nie są szkliwione, to w fazie suszenia wykonywane są również na nich odpowiednie wzory i grafiki. Natomiast na powierzchnię płytek szkliwionych naniesiony jest odpowiedni rodzaj szkliwa i inne zdobienia. Prace na linii szkliwienia są wykonywane na mokro, dlatego przed procesem wypalania płytki trzeba dodatkowo wysuszyć, aby nie popękały od wysokiej temperatury. Płytki ceramiczne zazwyczaj są wypalane w temperaturze od 1000 do 1300 stopni C. Po wypaleniu płytki muszą być poddane studzeniu. Nakładane są też dodatkowe zdobienia, mogą też uzyskać odpowiedni efekt zdobienia powierzchni w postaci poleru lub półpoleru.

Kalibracja płytek ceramicznych

Podczas procesu wypalania płytki mogą osiągać różne rozmiary, ponieważ każda kurczy się w inny sposób. Z reguły nie są to duże różnice, są one określone przez specjalne normy, różnica pomiędzy wymiarami płytek w jednym opakowaniu nie powinna być większa niż 3 mm. Po wyprodukowaniu płytki są kalibrowane, czyli segregowane według rozmiarów. Oznakowania pod względem kalibracji płytek znajdują się na opakowaniu i informują o odstępstwach od właściwych wymiarów, może to być +2 lub -1 mm. Rozwiązaniem problemu nierównych brzegów jest rektyfikacja, czyli takie przycięcie brzegów płytek, aby wszystkie były równe, różnica pomiędzy nimi wynosi najwyżej 0,2 mm.

Wpływ procesu produkcji na odcień płytek

Każdy rodzaj płytek, płytki zewnętrzne czy też wewnętrzne płytki drewnopodobne, produkowane są w zupełnie oddzielnych procesach. Jeśli jedna kolekcja wymaga różnych kolorów i form, także powstają osobno. Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę, że niewielkie różnice między płytkami są zjawiskiem naturalnym. Remontując mieszkanie lub dom, zazwyczaj decydujemy się na zakup płytek ceramicznych od tego samego producenta. Mogą to być zewnętrzne płytki antypoślizgowe czy też wewnętrzne, podłogowe płytki imitujące drewno. Trzeba wiedzieć, że płytki, mimo że są z tej samej kolekcji, mogą się różnić odcieniem. Czasami kolor płytek bazowych różni się od dekoracyjnych z tej samej serii. Różnice te są z reguły niezauważalne.

W zależności od tego, gdzie chcemy płytki położyć, zwracamy uwagę na inne parametry. Cechy te określają warunki, w jakich płytki mogą być używane. Płytki zewnętrzne nie mogą być nasiąkliwe, muszą też być odporne na zmienne temperatury, tanie płytki nie powinny być kładzione w centrum handlowym, ponieważ muszą się cechować dobrą jakością i wysoką odpornością na ścieralność. Jeśli kładziemy na schodach płytki zewnętrzne antypoślizgowe, to producent dba, aby wszystkie te cechy były spełnione, różnice dotyczyć mogą tylko odcienia koloru lub wymiaru produktu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że płytki ceramiczne powstają z surowców naturalnych, wypalanie może zawsze powodować trochę inny wynik końcowy, dlatego nigdy nie będą identyczne. Jedynie materiały syntetyczne dają możliwość uzyskania identycznych parametrów wszystkich elementów.