Usługi

Ile kosztuje detektyw

Aktualnie ludzie coraz bardziej doceniają detektywów oraz usługi, które są oni im w stanie zaoferować. Wszystko ze względu na coraz większą dostępność tych specjalistów, ale i stale rosnące spektrum działania każdego z nich. Po detektywa sięgamy obecnie nie tylko wtedy, gdy zaginie bliska nam osoba, ale i w sytuacji, w której podejrzewamy partnera o zdradę, dziecko o złe zachowanie czy też po prostu potrzebujemy dowodów. Praktycznie na wszystko. Ale ile tak naprawdę będą nas kosztowały usługi detektywistyczne? Ile kosztuje detektyw – na jaki wydatek już teraz musimy się przygotować? O tym, ale i o ogólnym przedstawieniu sylwetki detektywa, będzie traktował nasz dzisiejszy wpis.

Kim jest detektyw i czym się zajmuje?

Zanim tak właściwie zaczniemy się zastanawiać nad tym, ile kosztuje detektyw powinniśmy mieć świadomość co do tego, czym on tak właściwie się zajmuje i kim jest. Wtedy też nie tylko poznamy jego cenę, ale b też zrozumiemy, skąd ona tak właściwie się wzięła.

Postać detektywa przez większość osób niezwiązanych z branżą kojarzona jest przede wszystkim z poszukiwaniem osób. To w przypadku takich spraw najczęściej mówi się o nim w mediach. Tak naprawdę jednak spektrum jego działań jest znacznie szersze. Można je jednak uogólnić do jednego: zbierania dowodów. Jeżeli detektyw współpracuje z osobami prywatnymi, chodzi tutaj najczęściej o dowody zdrady, złego zajmowania się dziećmi (przy walce o alimenty) czy też prób zatajania majątku (częsty proceder przy sprawach rozwodowych). Detektyw jest jednak w stanie działać również na zlecenie firm. W tym przypadku zakres jego działania również jest duży. Często wykorzystuje się go do sprawdzania uczuciowości, wypłacalności i wiarygodności swoich kontrahentów, ale też do sprawdzania pracowników pod kątem ich rzeczywistych umiejętności, ale też właśnie uczciwości. Detektyw to także osoba potrafiąca wykrywać ewentualne podsłuchy czy też nieuczciwe zagrania ze strony konkurencji. Firmy więc najczęściej współpracują z nią regularnie.

Warto mieć świadomość tego, że detektyw by stać się takowym musi pozyskać stosowną licencję. Samo to nie jest łatwe i wymaga pozytywnej opinii ze strony komendanta policji wojewódzkiej. Detektyw nie jest policjantem i nie posiada jego uprawnień. To nieco ogranicza pulę czynności, jakich jest on w stanie się podjąć. Zawsze musi on działać w ramach polskiego prawa. Choć zatem ma uprawnienia do tego, by zdobywać praktycznie dowolne potrzebne mu informacje, musi to robić wyłącznie w pełni legalny sposób.

Ile zapłacimy za świadczone przez niego usługi?

Wiele osób chcących skorzystać z jego usług zastanawia się, ile kosztuje agencja detektywistyczna. Szukając tego typu specjalisty szybko można spostrzec, że nie ma on w zwyczaju publikować cennika na łamach swojej strony internetowej. Nie bez powodu. Jego usługi są bowiem stricte indywidualne, a na ich ostateczny koszt składa się wiele różnych czynników. Z tych najbardziej istotnych wyróżnić należy:

  • doświadczenie detektywa – detektywi, którzy dopiero rozpoczynają świadczenie swoich usług w branży są zwykle tymi, którzy są też tańsi. Nie oznacza to jednak, że sięganie po nich jest nierozsądne. Dla doświadczonych detektywów warto zostawić sprawy wymagające doświadczenia. Śledzeniem zdradzających partnerów jest zaś w stanie zająć się praktycznie każdy branżowy specjalista;
  • rodzaj usługi – wielki wpływ na ostateczną cenę całej usługi ma oczywiście to, co ona będzie zakładała i jak dużo czasu i wysiłku będzie musiał na nią poświęcić detektyw. Jasne jest, że za zrobienie zaledwie kilku zdjęć zdradzającemu partnerkę mężczyźnie detektyw weźmie znacznie mniej niż za przygotowanie kompleksowej analizy działania firmy konkurencyjnej;
  • stopień skomplikowania sprawy – każda sprawa, jakiej podejmuje się detektyw może cechować się różnym poziomem trudności. Niezależnie od tego, jakiej usługi ona tak właściwie dotyczy. Nawet śledzenie niewiernych partnerów może się okazać mniej lub bardziej wymagające – zależy to od sytuacji i konkretnego zlecenia;
  • miasto, w którym się mieszka – rynek usług detektywistycznych pokazuje, że wielki wpływ na ich cenę ma to, gdzie tak właściwie się z nich korzysta. Zasada jest tu dość prosta – im większe jest miasto, tym większa jest cena dowolnej usługi. Wszystko ze względu na to, że popyt na takowe jest znacznie większy właśnie w tego typu miastach.

Wszyscy detektywi mają obowiązek wyceny własnej usługi jeszcze przed podjęciem się jej realizacji, ale też szybkiego informowania o ewentualnych dodatkowych kosztach. Warto więc zwrócić uwagę na konkurencyjność rynku i wybrać specjalistę najbardziej atrakcyjnego. Również pod względem finansowym.

Podsumowanie

Detektyw jest kimś, po kogo nikt nie chciałby musieć sięgnąć. Życie jest jednak takie, że często pojawia się taka konieczność. Właśnie dlatego warto wiedzieć, w czym tak właściwie jest on w stanie pomóc, ale też ile kosztuje biuro detektywistyczne. Dopiero wtedy będzie się miało świadomość co do tego, czy i kiedy warto będzie po niego sięgnąć i jaki budżet będzie się musiało przygotować, by być w stanie to zrobić.