Zdrowie

Gdzie jest witamina D?

Gdzie jest witamina D? W okresie jesienno-zimowym często słyszymy o tym, jak ważna jest suplementacja odpowiedniej witaminy D. Przyczyn tego jest naprawdę wiele. Tylko odpowiednio dobrane dawki tej witaminy mogą wzmocnić odporność oraz zęby i kości. Witamina D występuje w wielu produktach spożywczych. Co to dokładnie jest? Czy odżywianie wystarczy, aby zapewnić odpowiednią dawkę witaminy D? Odpowiadamy.

Podstawowe źródło – słońce

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę, że witamina D3 jest również znana jako witamina słońca. Czemu? Otóż ​​nasz organizm jest w stanie wyprodukować go samodzielnie pod wpływem promieni słonecznych. Nie oznacza to jednak, że przebywanie na słońcu zapewni odpowiednią podaż witaminy D. Od kwietnia do września każdego dnia musimy mieć co najmniej 15 minut pełnego światła słonecznego. Mówimy o pełnym słońcu, więc między 11:00 a 16:00 większość z nas pracuje, więc nie możemy być cały czas na słońcu. Nie powinniśmy również nakładać kremu z filtrem na nasze ciało. Tylko wtedy nasza skóra „wchłonie” odpowiednią ilość promieni słonecznych. W międzyczasie dermatolodzy zalecają, aby zawsze nosić krem ​​​​przeciwsłoneczny w miesiącach letnich. W przeciwnym razie może rozwinąć się rak skóry. Najczęstszym z nich jest czerniak, który powstaje w wyniku długotrwałego opalania bez odpowiedniej ochrony. Dlatego wiele osób wybierze do suplementacji pokarmy bogate w witaminę D.

Naturalna witamina D – gdzie ją znaleźć?

Gdzie jest witamina D?
Gdzie jest witamina D?

Jeśli nie możemy uzyskać dużo witaminy D ze słońca, wybierajmy wysokiej jakości pokarmy bogate w witaminę D. O czym gadamy? Otóż ​​wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o owoce i warzywa. Są źródłem większości witamin, ale nie witaminy D. Tak, niektóre owoce i warzywa zawierają śladowe ilości witaminy D. Jest jednak obecna w tak niewielkiej ilości, że często nie bierzemy jej pod uwagę przy wyborze produktów bogatych w witaminę D. Powinniśmy skupić się na tłustych rybach. Należą do nich łosoś, makrela, śledź czy węgorz. Witamina D występuje również w pełnotłustych produktach mlecznych. Mowa o mleku krowim, twarogu lub serze żółtym. Znajdziemy go również w jajkach. Wątroba wołowa zawiera również niewielkie ilości witaminy D. Do jej uzupełnienia możemy użyć tranu z wątroby dorsza. Co ciekawe, witaminę D można znaleźć w produktach wzbogacanych. Co to do cholery znaczy? Produkty wzbogacane wzbogacane są różnego rodzaju witaminami lub składnikami odżywczymi. Jeśli słyszymy w reklamie, że jakiś produkt jest doskonałym źródłem witaminy D, to prawdopodobnie mamy do czynienia z produktem fortyfikowanym. Czemu? Ponieważ żaden pokarm nie jest w stanie dostarczyć nam odpowiedniej ilości tej witaminy. Witamina D3 w żywności jest stosunkowo uboga. Pamiętajmy, że osoba dorosła potrzebuje dziennie około 2000 jednostek, szczególnie w okresach wzmożonej zachorowalności.

Jak suplementować witaminę D?

Większość dorosłych i dzieci przyjmuje suplementy witaminy D. Dzieje się tak dlatego, że nie możemy dostarczyć jej wystarczającej ilości poprzez żywność. W tym celu powinniśmy zjeść około 20 jajek lub wypić 80 litrów mleka dziennie…. Jak widać, nawet najlepsze diety nie są dobrym źródłem witaminy D. Jak więc uzupełnić jej niedobór? Mamy dostęp do wysokiej jakości suplementów diety. Bardzo popularne są krople witaminy D, czyli witamina D3 w płynie, które również zazwyczaj przyjmuje się w postaci kropli. Będzie nam łatwiej to zaakceptować. Wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość kropli zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Musimy jednak dobrać odpowiednią dla nas dawkę witaminy D. Ogólnie rzecz biorąc, dorośli powinni przyjmować witaminę D3 2000 w miesiącach zimowych. Jednak niektórzy ludzie skarżą się na poważne niedobory tej witaminy. Wtedy powinni osiągnąć 4000 jednostek dziennie zamiast 2000 jednostek. Niektórzy ludzie nie potrzebują tak dużej dawki witaminy D, więc są ograniczeni do 1000 jednostek dziennie. Wybierz jednak naturalną witaminę D3, ponieważ jest ona najłatwiej przyswajalna przez organizm.

Przedawkowałeś witaminę D?

O tym, jak nadmiar witamin szkodzi organizmowi, słyszymy wiele. Uważajmy też na witaminę D. Nie przekraczajmy naszych codziennych potrzeb. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest łączenie kropli witaminy D z produktami wzbogaconymi w tę witaminę? Odpowiedź brzmi tak. Powodem jest to, że pożywienie nie może dostarczyć nam zbyt dużej ilości witaminy D3. Poza tym nie każdy dobrze wchłania substancje z pożywienia. Nie musimy się więc martwić, że dostaniemy za dużo witaminy D, jedząc ryby lub jajka co kilka dni i przyjmując dodatkowe suplementy diety. Ryzyko przedawkowania witamin jest tutaj naprawdę minimalne. Pamiętaj, produkty bogate w witaminę D zawierają również wiele innych cennych składników.