Co zrobić po śmierci psa lub kota?
Co zrobić po śmierci psa lub kota? Aktualnie bardzo dużo Polaków posiada zwierzęta domowe. Często psy lub koty są traktowane jako kolejni członkowie rodziny. Niestety, czasami przychodzą sytuacje, w których trzeba pogodzić się ze stratą pupili. Zwierzęta, tak samo jak ludzie, umierają. Co należy zrobić w takiej sytuacji z ciałem? Okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się m.in. na indywidualne krematoria dla zwierząt.
Czy można pochować zwierzęta w swoim ogrodzie?
Statystyki pokazują, że bardzo dużo osób decyduje się na taki właśnie krok. Szczególnie chodzi tutaj o mieszkańców wsi, ale nie tylko. Teoretycznie może wydawać się, że jeśli ktoś posiada np. swój ogródek usytuowany niedaleko domu, to może tam swobodnie zakopać zmarłego kota lub psa. Jak to wygląda natomiast w świetle polskiego prawa? Obowiązujące w tym momencie zasady mogą być dla wielu osób bardzo zaskakujące… Z analizy aktualnych przepisów wynika bowiem, że takie postępowanie nie jest dopuszczalne. Jeśli ktoś zdecyduje się na to rozwiązanie, to musi liczyć się z karami pieniężnymi. Wynoszą one od kilkuset PLN do nawet kilku tysięcy PLN.
Szczególnie jak ktoś ma „uprzejmego” sąsiada, który doniesie o zakopaniu zmarłego niedawno psa lub kota. Tak samo nie można oczywiście zdecydować się na takie miejsca, jak lasy, parki, publiczne trawniki, czy obrzeża konkretnych miast i miasteczek. Przepisy mówią o tym, że tego typu działania mogą doprowadzić do zagrożenia epidemiologicznego. Oczywiście, dla właścicieli psów lub kotów jest to totalnie niedorzeczne. Ludzie, którzy są mocno przywiązani do swoich zwierzaków, kompletnie nie wiedzą, jak w ogóle można myśleć w ten sposób. Prawo jest jednak nieubłagane. Świadome bądź nieświadome postępowanie na tej płaszczyźnie może zaś powodować dodatkowy stres związany z koniecznością uiszczenia wysokich kar pieniężnych.
Niektórzy oddają zwierzęta do lecznic weterynaryjnych lub schronisk
Jakie zatem kroki podejmować, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem? Jest kilka sposobów pozwalających na uporanie się z tym zagadnieniem. Jednym z nich jest utylizacja. Dochodzi do niej zaś w odpowiednich zakładach. Wcześniej właściciele zmarłych psów, czy kotów muszą zaś oddać ciała do lecznic weterynaryjnych lub schronisk. Te podmioty kooperują bowiem z zakładami utylizacyjnymi, które zajmują się tym aspektem zasadniczo na co dzień. Obecnie to bardzo często stosowane wyjście z tej niełatwej sytuacji.
Należy zaznaczyć, że np. w porządnych lecznicach weterynaryjnych są zaś odpowiednie warunki do przechowywania zmarłych czworonogów. Potem trafiają one do zakładów, które zajmują się ich utylizowaniem. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, dlatego tutaj nie trzeba martwić się np. karami finansowymi. Jakie są tutaj koszty? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dużo bowiem zależy np. od wagi konkretnego zwierzęcia. Szacuje się, że utylizacja kosztuje od kilkudziesięciu PLN do nawet kilkuset PLN.
Cmentarze dla zwierzaków
Niektóre osoby są naprawdę bardzo przywiązane do pupili. Nie wyobrażają sobie zatem, by zmarłe psy lub koty trafiły do pierwszego z brzegu zakładu zajmującego się utylizowaniem. Na szczęście, są tutaj inne opcje pozwalające na dużo bardziej godny pochówek. W Polsce jest coraz więcej specjalnych cmentarzy dla zwierząt. Szczególnie chodzi o większe polskie miasta oraz miasteczka. Warto sprawdzić to zagadnienie. Dzięki temu dowiesz się, który cmentarz dla zwierząt jest położony relatywnie najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Dzięki temu będziesz mógł nie tylko pochować tam swojego pupila, ale także przynajmniej od czasu do czasu go odwiedzać. Co ważne, zwierzęta mogą być chowane w zbiorowych mogiłach lub w małych, indywidualnych grobach. Cena takiej usługi zależy właśnie m.in. od rodzaju pochówku. Niektórzy decydują się także np. na specjalne płyty z wygrawerowanymi napisami, które będą upamiętniać konkretne zwierzęta.
Coraz popularniejsza są krematoria dla zwierząt
W ramach tej sprawy jest jeszcze jedna opcja, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Szczególnie biorąc pod uwagę osoby, które były mocno zżyte ze swoimi psami lub kotami. Chodzi o krematoria dla pupili. Co ważne, tych podmiotów jest coraz więcej. Niektóre oferują nawet odebranie zwłok zwierząt z rozmaitych lecznic weterynaryjnych itp. Warto zatem zapytać, czy jest taka właśnie możliwość. Należy podkreślić, że osoby zainteresowane tymi usługami mają do wyboru kremowanie indywidualne lub łączone. Jeśli chodzi o ten drugi wariant, to zwierzęta są oczywiście od siebie odpowiednio oddzielone.
Dzięki temu potem można otrzymać prochy konkretnego psa lub kota. Od czego zależy cena kremacji zwierząt np. w Poznaniu animaleden.pl/kremacja-zwierzat-poznan/? M.in. właśnie od jej rodzaju. Poza tym nowoczesne krematoria dla zwierząt oferują opcje podstawowe oraz dodatkowe. Możesz zdecydować się na zwykłą urnę lub ewentualnie zamówić wygrawerowanie imienia zwierzaka, specjalne epitafium itp. Do wyboru są także jeszcze inne formy upamiętnienia zmarłego psa lub kota (chodzi np. o stworzenie diamentu z prochów danego pupila).