Co pod wykładziny dywanowe?
Co pod wykładziny dywanowe? Najważniejszą zaletą wykładziny dywanowej jest jej łatwość w montażu. Jedyne co może nam sprawić problem to odpowiednie przygotowanie podłoża oraz właściwy wybór podkładu. Od razu zaznaczymy, że w sytuacji, gdy nie czujemy się zbyt pewnie przy montażu wykładziny dywanowej, to w większości sklepów mamy możliwość jej zakupu razem z usługą całkowitego montażu. Można rozważyć tę opcję. Jednak gdy jesteśmy ambitni i chcemy zrobić wszystko samodzielnie, to na pewno w poniższym artykule znajdziemy wiele cennych informacji. Między innymi odpowiemy sobie na pytania: jak przygotować podłoże oraz co pod wykładziny dywanowe?
Na co należy zwrócić uwagę przygotowując podłoże
Wykładziny dywanowe mogą zostać bardzo łatwo ułożone na wylewkach betonowych, które są poprawnie wykonane oraz zagruntowane. Przed rozpoczęciem układania wykładziny musimy jedynie sprawdzić, czy podłoże rzeczywiści jest odpowiednio przygotowane. Powierzchnia przede wszystkim musi być równa, sucha, jak i wytrzymała, stabilna oraz wyczyszczona. Od tego właśnie, jak będzie przygotowane podłoże, zależy, jaka będzie żywotność wykładziny, która zostanie na nie położona. Na powierzchni nierównej może się niestety przecierać, odkształcać, a w ekstremalnych sytuacjach nawet będą się pojawiały dziury. Musimy w pierwszej kolejności wziąć się za przygotowanie podłoża, a dopiero później zastanawiać się co pod wykładziny dywanowe umieścić.
Rozpoczęcie przygotowania podłogi
Podczas przygotowywania podłoża musimy zlikwidować wszelkie elementy, które wskazaliśmy powyżej. Na samym początku sprawdźmy, czy podłoże rzeczywiście jest równe idealnie i nie widzimy żadnych uszkodzeń oraz szczelin. Jeśli takie elementy są widoczne, to musimy je zlikwidować. Po wyrównaniu podłoża pokuśmy się o jego zagruntowanie oraz zaszpachlowanie. Zależnie od stanu podłoża, można gruntować jedną część lub całość. Na pewno dzięki temu zabiegowi wzmocnimy, wyrównamy chłonność, jak i zapewnimy przyczepność wręcz idealną. Po zagruntowaniu należy zaczekać, aż podłoga dokładnie przeschnie. Pamiętajmy, że podczas układania wykładziny dywanowej sam poziom wilgotności podłoża nie może w żadnym wypadku przekraczać 2 procent. Gdy podczas dokonywania pomiarów ten poziom jest przekroczony, to niestety trzeba się wstrzymać z montażem, aż się uda doprowadzić wylewkę do poziomu odpowiedniego wilgotności.
Oczywiście na sam koniec musimy zadbać o czystość podłoża. Nie można w żadnym wypadku dopuścić do sytuacji, w której pod wykładziną znajdują się jakieś paprochy, fragmenty wylewki, czy też małe kamienie. Po takiej wykładzinie dywanowej na pewno nie chodziłoby się komfortowo, a do takiego efektu nie chcemy dopuścić. Zanim rozpoczniemy pracę, koniecznie wyczyśćmy całe podłoże.
Wybór podkładu
Co pod wykładzinę dywanową? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Podłoże mamy już odpowiednio przygotowane, ale podkład będzie niezbędny. Co można polecić? Zadaniem podkładu jest wyizolowanie, jak i wyciszenie podłogi. Możemy wybierać spośród wielu propozycji. Jest to filc, guma kauczukowa, juta oraz gąbka.
Jeśli chodzi o filc, to jest to materiał, który sprawdza się w zasadzie bardzo dobrze w każdym pomieszczeniu. Ma to do siebie, że doskonale wycisza pomieszczenia oraz je ociepla. Do tego także się nie strzępi. Na betonowe podłoże polecamy z całego serca gumę kauczukową.
Jeśli z kolei mamy w swoim domu ogrzewanie podłogowe, to nasz wybór powinien paść na pewno na podkład z juty. Gdy decydujemy się na podkład z gąbki lub też z gumy kauczukowej, to musimy sobie jednak zdawać sprawę, że podkłady te mogą wejść w reakcje z chemią, która jest wykorzystywana do konserwowania oraz także do czyszczenia wykładzin.
Bardzo często popełniamy błąd, gdy na naszym podłożu znajduje się już wykładzina. Wymieniając ją na nową, nie zajmujemy się w ogóle podłożem oraz wymianą podkładu. Zmieniamy jedynie warstwę wierzchnią. Najczęściej podłoże wymaga od nas pewnych działań. Czasami wykładzina jest tak dobrze zamontowana do podłoża, że bez specjalistycznych narzędzi nie poradzimy sobie z jej usunięciem. Nie poradzimy sobie z chemią montażową. W takim wypadku musimy się zdecydować na wynajęcie fachowców z tej dziedziny.
Na sam koniec chcemy zaznaczyć, że na pewno nie powinniśmy oszczędzać ani na wykonaniu podłoża, ani na zakupie podkładu, ani też na wyborze dobrej jakościowo wykładziny dywanowej. Robiąc tego rodzaju remont, decydujemy się na inwestycję przynajmniej na kilka, a nawet na kilkanaście lat. Gdy użyjemy materiałów najtańszych, które niestety są słabej jakości, to musimy się liczyć z tym, że już za kilka lat podłoga będzie do wymiany. Lepiej zrobić raz, a porządnie. Szczególnie jest to ważne w przypadku podłogi, która jest eksploatowana na bieżąco. Nawet jakbyśmy chcieli, to nie da się jej oszczędzić. Miejmy to na uwadze i wykonujemy tego rodzaju inwestycje z głową. Wszystko musi być przemyślane. Nie ma tutaj na pewno miejsca na żadne decyzje spontaniczne, które zostały podjęte pod wpływem emocji.