BudownictwoTechnologie

Jaka fotowoltaika do domu

Jaka fotowoltaika do domu  – czasami masz tego już po prostu najzwyczajniej dość? Przeglądasz rachunki za prąd i nie wierzysz, że ceny są tak wysokie? Niestety, taka jest smutna rzeczywistość. Co więcej, planowane są kolejne podwyżki. Dlatego nie zaskakuje, że sporo osób zastanawia się, jakie podjąć tutaj kroki… Sporym zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Co wchodzi w ich skład? Jaka fotowoltaika jest potrzebna do konkretnego gospodarstwa domowego? Czy obsługa takich systemów jest na co dzień czasochłonna?

Jak jest obliczana moc instalacji fotowoltaicznych?

Jaka fotowoltaika do domu
Jaka fotowoltaika do domu

Nie można tutaj jednoznacznie napisać, że dana wartość na pewno będzie wystarczająca w Twoim przypadku. Wszystko powinno być dokładnie przeanalizowane, a potem obliczone. Na tej podstawie są projektowane odpowiednie instalacje fotowoltaiczne. Dlaczego zbyt małe moce nie są stosowne? Przez to zapotrzebowanie na energię elektryczną – na terenie konkretnego domu – nie zostanie pokryte. Jeśli zdecydujesz się na zbyt duże wartości, to także popełnisz błąd. Zapotrzebowanie co prawda zostanie pokryte, ale Ty z kolei wydasz zbyt dużo pieniędzy na początkowe inwestycje. Dlatego ten temat jest tak ważny. Rekomenduje się współpracowanie z dobrej jakości ekspertami od tego zagadnienia. Wybierz zatem profesjonalne firmy mające doświadczenie i dobre recenzje http://www.gmstarbud.pl/o_firmie/. Jak eksperci szacują potrzebną moc danej instalacji? Na bazie konkretnych nieruchomości oraz zapotrzebowania na energię elektryczną z lat ubiegłych. W tym celu warto zatem dostarczyć rachunki za prąd. Za ostatnie 12 miesięcy roku kalendarzowego. Jak dana rodzina nie zamierza zużywać więcej prądu, to takie papiery wystarczą do oszacowania odpowiedniej mocy. Jak to mniej więcej powinno wyglądać? Przyjmuje się, że instalacje fotowoltaiczne o mocy 1 kW powinny wygenerować energię elektryczną wynoszącą około 1000 kWh. Oczywiście, są to tylko szacunki. W końcu wydajność całego systemu zależy od wielu kwestii. Chodzi zaś m.in. o rodzaj zastosowanych materiałów, sposób montażu, czy konkretną lokalizację. Im większe nasłonecznienie, tym tutaj lepiej. Dlatego eksperci muszą wziąć pod uwagę parę istotnych czynników. Czasami dana rodzina chce zamontować np. nowe pompy ciepła. W związku z tym zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie zdecydowanie wyższe niż np. za rok ubiegły. Dlatego poprzednie rachunki przydadzą się, ale nie aż tak bardzo. W końcu fachowcy muszą jeszcze dokładnie obliczyć, jak będzie przedstawiać się nowe zapotrzebowanie. Na tej podstawie jest szacowana moc instalacji fotowoltaicznej, która powinna być zamontowana np. na dachu konkretnego domu.

Z czego składają się instalacje fotowoltaiczne?

Tak naprawdę najbardziej w oczy rzucają się tutaj panele. Za ich pośrednictwem następuje zamiana promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Im lepsze produkty tego typu, tym większa wydajność całego systemu. Eksperci podkreślają zatem, że nie warto na tym zagadnieniu oszczędzać. To także spowoduje, że inwestycje będą się potem szybciej zwracać. To nie koniec. Prąd stały musi być jeszcze przekonwertowany w zmienny. Wszak taki jest stosowany na co dzień w polskich domach, prawda? Do tego służy zaś falownik. Jest on często zamiennie określany mianem inwertera. Duże znaczenie ma także licznik dwukierunkowy. Można tam swobodnie sprawdzić, jak działają konkretne instalacje fotowoltaiczne. Na liczniku dwukierunkowym (co zresztą już sugeruje sama nazwa) masz szansę zweryfikować, jak dużo energii elektrycznej zostało pobranej, a jak dużo wygenerowanej. Jeśli moc będzie właściwie dobrana, to w ujęciu rocznym ta druga wartość powinna być wyższa. Dlatego eksperci rekomendują, by rozliczać się jeden raz na 12 miesięcy roku kalendarzowego. Wtedy do bilansu będą brane pod uwagę miesiące letnie i zimowe. W ten sposób wszystko powinno się fajnie ze sobą zrównoważyć. Co jeszcze wchodzi w skład systemu? Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne składają się z zabezpieczeń AC/DC (chodzi o prąd stały/zmienny), okablowania, a także akcesoriów montażowych itp.

Instalacje fotowoltaiczne: jak wygląda ich codzienna obsługa?

Wiele osób obawia się, że fotowoltaika to będzie dla nich „czarna magia”. A tymczasem nie ma się tutaj czym martwić. Najtrudniejsze zadania są bowiem wykonywane przez fachowców. Eksperci z firm (montujących instalacje fotowoltaiczne) muszą wyliczyć odpowiednią moc, dobrać panele, a potem wszystko zamontować itd. Fachowcy powinni zwracać uwagę na właściwe kierunki, by zagwarantować jak największą wydajność całego systemu. Potem trzeba jeszcze zamontować falownik, licznik dwukierunkowy i sprawdzić, czy wszystko działa. Sam właściciel później nie ma zbyt wielu zadań do realizowania. Od czasu do czasu warto zerknąć tylko na falownik i licznik dwukierunkowy. Po to, by sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna odpowiednio pracuje. Gdyby coś było nie tak, to trzeba zadzwonić do fachowców. Oni przyjeżdżają, sprawdzają sytuację i w razie czego usuwają usterki. Zazwyczaj jednak wszystko chodzi bez zarzutu. A codzienna obsługa jest bardzo mało czasochłonna.

Virtussun fotowoltaika
ul. Lipinowska 27
87-100 Toruń
696 200 000
www.virtussun.pl
GM Starbud fotowoltaika
Składowa 25
27-200 Starachowice
518480305
www.gmstarbud.pl