Bariera mikrofalowa – zasady działania
Bariera mikrofalowa – zasady działania: bariera mikrofalowa cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością wśród konsumentów, głównie dlatego, że jest ona niemalże niewidoczna dla potencjalnych włamywaczy. System ten pomaga wykryć osoby, próbujące nielegalnie dostać się na teren obiektu. Jak działa bariera mikrofalowa i jakie są jej zalety?
Zastosowanie barier mikrofalowych
Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakich dokładnie miejscach znajdują zastosowanie bariery mikrofalowe? Otóż obecnie służą one do ochrony zarówno prywatnych posesji, jak i większych terenów, których właścicielami są na przykład przedsiębiorcy. Co ciekawe, bariery mikrofalowe znalazły zastosowanie w dosyć nietypowym miejscu, jakim jest więzienie. Pełnią tam one dwojaką rolę – z jednej strony pilnują, aby nikt, kto nie ma odpowiedniego upoważnienia, nie dostał się na teren zakładu, z drugiej strony dbają o to, aby nikt zakładu nie opuścił bez posiadania pozwolenia. Bariera mikrofalowa cieszy się też dużą popularnością w fabrykach, elektrowniach czy w zakładach chemicznych. Tam ochrona jest bardzo istotna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby nikt niepowołany nie dostał się na teren zakładu i nie wyniósł z niego potencjalnie szkodliwych substancji. Bariery mikrofalowe coraz częściej wykorzystujemy także na lotniskach, choć w tym przypadku służą one nie do kontroli ludzi, a samolotów poruszających się w przestrzeni powietrznej. Dzięki nim można w jeszcze efektywniejszy sposób kontrolować przepływy w ruchu lotniczym, mając na uwadze także względy bezpieczeństwa.
Zasady działania bariery mikrofalowej
Większości z nas wydaje się, że systemy ochronne działają w bardzo skomplikowany sposób. Niemniej jednak nie dotyczy to bariery mikrofalowej, której schemat funkcjonowania jest bardzo prosty. W tym przypadku dochodzi bowiem do wytworzenia wiązki elektromagnetycznej, o wysokiej częstotliwości, pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem. Wiązka ta pomaga wytworzyć niewidzialną, lecz jednocześnie bardzo czułą strefę ochronną. Dzięki niej na teren konkretnego obiektu nie dostaną się niepożądani goście. Warto mieć na uwadze, że bariera mikrofalowa to element niezwykle inteligentnych systemów zabezpieczeń. Z łatwością odróżnią one potencjalnego włamywacza od na przykład liści, które w porze jesiennej często dostają się w obszar działania bariery. Powoduje to, że uruchamia ona alarm jedynie w uzasadnionych przypadkach, gdy nie ma wątpliwości, że na dany teren próbuje wejść ktoś obcy. Alarm uruchamia się niezwłocznie, informując odpowiednie osoby o potencjalnym niebezpieczeństwie. Pamiętajmy, że samo złamanie bariery mikrofalowej jest praktycznie niemożliwe. Potencjalny włamywacz nie widzi jej, zatem nie jest w stanie jej zniszczyć. Wszelkie ewentualne usterki, jakie mogłyby zostać wywołane przy systemie, powodują natychmiastowe uruchomienie alarmu.
Jak zbudowana jest bariera mikrofalowa?
System zabezpieczeń oparty na barierze mikrofalowej składa się z dwóch części – nadajnika oraz odbiornika. Ważne, aby oba te urządzenia były ustawione w odpowiedniej odległości od siebie, dzięki czemu mogą one funkcjonować w sposób prawidłowy. Decydując się na ochronę w postaci bariery mikrofalowej, musimy również zainwestować w dobrej jakości sprzęt do programowania oraz analizy danych. Jest on integralną częścią całego systemu. Każde urządzenie wyposażone jest także w obwód ładowania, dzięki czemu może spokojnie pracować nawet w przypadku chwilowej awarii prądu.
Zobacz również:
Zalety stosowanie barier mikrofalowych
Bariery mikrofalowe zyskują coraz większą popularność, co zdecydowanie nie jest kwestią przypadku. Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne doceniają bowiem liczne zalety tego systemu, który charakteryzuje się nie tylko prostą budową, ale i niezawodnością. Główną zaletą bariery mikrofalowej jest fakt, iż bardzo trudno jest ją złamać. Daje jej to sporą przewagę nad innymi systemami ochronnymi, które potencjalni włamywacze zwykle próbują we własnym zakresie wyłączyć. Kolejną zaletą jest minimalizm – nie potrzebujemy tutaj dużej ilości sprzętu, aby móc korzystać z nowoczesnych technologii. Bariera mikrofalowa charakteryzuje się wysoką czułością, jednak bez większego problemu odróżni ona człowieka od małego zwierzęcia, takiego jak kot czy mysz. Oczywiście, jeśli do posesji zbliża się większe zwierzę, na przykład dzik, to również zareaguje. Miejmy jednak na uwadze, że tego typu zwierzyna może narobić wiele szkód, dlatego właściciele posesji powinni w porę zareagować. Sam montaż bariery mikrofalowej jest bardzo prosty, jednak powinien podjąć się go specjalista. Dodatkowo poinstruuje nas, jak odbierać alarmy oraz w jaki sposób je wyłączyć. System ochronny może być skompatybilizowany także z innego rodzaju systemami, co czyni go jeszcze bardziej funkcjonalnym. Mowa tutaj na przykład o połączeniu go z systemem agencji ochrony, do której bezpośrednio wysyłany jest sygnał alarmowy. Na takie rozwiązanie zwykle decydują się właściciele dużych firm bądź osoby, prowadzące zakłady, w których znajdują się substancje potencjalnie szkodliwe.