PrawoUsługi

Czym zajmuje się radca prawny?

Czym zajmuje się radca prawny? W dzisiejszych czasach i szybko zmieniającej się rzeczywistości prawnej na wagę złota jest porada prawnika. Z tego też powodu osoby wykonujące zawód adwokata czy też radcy prawnego cieszą się w naszym kraju i nie tylko sporym zaufaniem oraz nie mogą narzekać na brak pracy. W poniższym tekście zastanowimy się nad tym, kim w rzeczywistości jest radca prawny, jakie ma obowiązki i czym się dokładnie zajmuje? 

Radca prawny a adwokat

Radca prawny przez osoby, które nie są wystarczająco wtajemniczone jest bardzo często mylony z adwokatem. W praktyce jednak zawody te się od siebie różnią, co znajduje źródło w samych przepisach prawnych. Nie zmienia to faktu, że radca prawny ma dokładnie tę samą odpowiedzialność, musi kierować się zasadami prawa i etyki, a także posiadać to samo wykształcenie co adwokat. Oba zawody zbliżono do siebie nowelizacją z 2015 roku, kiedy to radcowie uzyskali niemal te same uprawnienia do adwokaci, ale mimo to wciąż rozróżnia się obie profesje. Radca prawny w przeciwieństwie do adwokata może bowiem świadczyć swoje usługi na zasadzie stosunku pracy, a więc być zatrudnionym w przedsiębiorstwie. Ponadto, może bronić swoich klientów w sądach w sprawach dotyczących wykroczeń, a także być pełnomocnikiem przy sprawach karnych i karnoskarbowych. 

Czym zajmuje się radca prawny

Do jego obowiązków należy, jak już wspomniano, reprezentowanie klientów, doradztwo prawne w sprawach z wielu dziedzin prawa, bardzo często praca jako radca prawny w jednostce samorządowej czy też prywatnym podmiocie gospodarczym. Radca prawny ma prawo założyć również własną działalność gospodarczą i wykonywać swoje usługi w jej ramach. Osoba wykonujące ten zawód ma także uprawnienie sporządzania pism, umów czy też innych dokumentów urzędowych i nie tylko. Do radcy prawnego można zgłosić się bowiem nie tylko wtedy, gdy grozi nam rozprawa sądowa, ale także przy sporze z urzędnikami. Radca prawny po uzyskaniu odpowiedniego pełnomocnictwa może reprezentować nas przez instytucjami publicznymi, w tym między innymi urzędem gminy, starostwem powiatowym itp. Obowiązkiem radcy jest także odpowiednie zabezpieczenie, archiwizowanie i przetwarzanie danych oraz wszelkich zgromadzonych w czasie wykonywania zawodu dokumentów, co wynika wprost z przepisów nakazujących mu także zachować w tajemnicy wszystko, czego dowiedział się podczas pracy dla swojego mocodawcy. 

Kto może zostać radcą prawnym?

Klimkowski - usługi prawne
Klimkowski – usługi prawne

Aby zostać radcą prawnym potrzebna jest przede wszystkim determinacja, pewna odporność na stres, a także lata ciężkiej pracy. Radca jest z wykształcenia prawnikiem, musi ukończyć odpowiednią uczelnię, a po niej dostać się na aplikację radcowską, która jest swoistą praktyką zawodu. Dopiero po jej odbyciu osoba taka przystępuje do państwowego egzaminu. Jeśli go zaliczy, składa ślubowanie i oficjalnie zostaje wpisana na listę radców prawnych. Od rozpoczęcia studiów prawniczych do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu może minąć nawet 9-10 lat. Wszystko po to, aby przyszły radca był w pełni przygotowany do wykonywania zawodu, posiadał odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Na etapie nauki czy też późniejszej praktyki w odpowiednich kancelariach prawnych https://odfrankuj.org/przedawnienie-roszczen-bankow sprawdza się uwarunkowania takiej osoby. Do zawodów dopuszczani są najlepsi i najbardziej wytrwali, co wiąże się z tym, że klienci korzystający z usług radcy prawnego mogą być pewni jego kompetencji, zaangażowania, a także tego, że jest godny zaufania. 

Sprawdź koniecznie:

Kiedy skorzystać z jego pomocy?

Z całą pewnością wielu naszych rodaków nie ma pojęcia o przepisach prawa, szczególnie, że zmieniają się one często i czasami z dnia na dzień. Z tego powodu po pomoc radcy prawnego należy sięgać zawsze wtedy, gdy mamy jakiś problem, otrzymaliśmy pozew lub też chcemy kogoś pozwać. Bardzo często także mamy problemy dosyć przyziemne. Dla przykładu, urzędnik nie chce wydać nam jakiejś decyzji, instytucja spóźnia się z dostarczeniem pisma, które jest nam potrzebny, ktoś naruszył nasze dobra osobiste itp. W tych wszystkich okolicznościach warto poprosić o wsparcie profesjonalistę i osobę, która doskonale orientuje się w przepisach prawnych, ale także ma doświadczenie w takich sprawach. Naturalnie, wiąże się to z wysokimi kosztami, ale zazwyczaj bywa tak, że konsekwencje finansowe i prawne w przypadku, gdy nie zdecydujemy się skorzystać z doradztwa prawnika, bywają o wiele bardziej bolesne. 

Poznaj również:

 

Czy warto wybrać się do radcy prawnego?

Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Nawet jeśli orientujemy się w przepisach prawnych warto uświadomić sobie, że nigdy nie będzie dobrymi obrońcami samych siebie. Pamiętajmy, że w przypadku własnych spraw targają nami emocji, przez które może nie zauważyć jakiegoś szczegółu, argumentu czy też wyjścia z sytuacji. Na naszą sprawę powinien spojrzeć radca prawny, który jest w tym przypadku obiektywny i na chłodno ocenić nasze szanse. Przed wyborem konkretnego radcy warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy już korzystali z tego typu wsparcia lub przejrzeć internet i znaleźć prawnika, który ma dobre oceny i jest rekomendowany przez największą liczbę osób. 

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

 

Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl
Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl