Jak przeprowadzić rozwód?
Jak przeprowadzić rozwód? Wszyscy znamy uczucie zakochania. Kiedy na myśl o człowieku w żołądku pojawiają się motyle, ciągle o nim myślisz, chcesz napisać, zadzwonić, umówić się na spotkanie. Kiedy w pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że nie możesz już sobie wyobrazić swojego życia bez tej osoby i bardziej niż czegokolwiek innego boisz się go stracić.
Kiedy twoje uczucia są wzajemne, zaczynasz budować razem swój związek. Pierwsze randki, pierwszy pocałunek, spotkanie z rodzicami. Teraz planujecie ślub, przeprowadzkę, dzieci, tworzenie nowej jednostki społecznej. Na początku jesteście razem szczęśliwi, wszelkie przeszkody wydają się drobiazgiem, ponieważ razem możecie pokonać wszystko. Ale w jednej chwili wszystko może się zawalić. Być może zdałeś sobie sprawę, że twoje uczucia zanikają. Nie chcesz już biec do domu tak mocno, jak wcześniej, aby zobaczyć swoją bratnią duszę tak szybko, jak to możliwe. Stałeś się mniej skłonny do komunikowania się, a każda drobiazg prowadzi do wielkiego skandalu. Albo twoja druga połówka mogłaby cię zdradzić, zostawić, zostawić w spokoju. Możesz wymienić ogromną liczbę powodów, dla których ludzie się rozpadają. Jak pokazują statystyki, ponad 30% par wcześniej czy później rozwodzi się.
Zanim zaczniesz ubiegać się o rozwód, spróbuj spokojnie przeanalizować sytuację i jeszcze raz zastanów się, czy naprawdę tego chcesz. Być może nie jest za późno, aby uratować swoje małżeństwo, może lepiej najpierw skonsultować się z terapeutą rodzinnym. Jeśli Twoja decyzja jest ostateczna, radzimy przygotować się do procedury rozwodowej.
Sprawdź koniecznie:
Proces rozwodowy
Jak więc przebiega proces rozwodowy? To dość skomplikowana i nieprzyjemna procedura, która zajmie Ci trochę czasu. Odpowiemy na pytania, gdzie składać wnioski, jaki sąd wybrać i jakie dokumenty zabrać ze sobą? Rozważmy kilka opcji:
- Rozwieść się można w urzędzie stanu cywilnego bez rozprawy, jeżeli:
- Para zdecydowała się na rozwód za obopólną zgodą i nie mają małoletnich dzieci
- Twój partner zaginął lub został uznany za niezdolnego do pracy
- Twój partner przebywa w więzieniu od ponad trzech lat
W innych przypadkach (gdy masz małoletnie dzieci lub jeden z małżonków nie wyraża zgody) rozwód odbywa się na drodze sądowej. Po otrzymaniu dokumentu o orzeczeniu sądu możesz zarejestrować rozwód w urzędzie stanu cywilnego.
Jakie dokumenty są potrzebne do rozwodu?
Jeżeli małżonkowie rozwiodą się za obopólną zgodą i nie mają wspólnych dzieci, muszą dostarczyć do urzędu stanu cywilnego następujące dokumenty:
- dokumenty tożsamości
- wniosek o rozwód
- akt małżeństwa;
- dowód zapłaty cła państwowego.
Jeśli dokumenty rozwodowe są składane online, musisz również złożyć podpis elektroniczny obojga małżonków.
Jeżeli jeden z małżonków złoży pozew o rozwód w przypadku zaginięcia drugiego, orzeczenia o niezdolności do pracy lub skazania na więcej niż 3 lata, pakiet obejmuje:
- dokumenty tożsamości
- podanie;
- akt małżeństwa;
- odpis orzeczenia sądu o uznaniu partnera za zaginionego, ubezwłasnowolnionego lub skazanego na ponad 3 lata;
- pokwitowanie zapłaty cła państwowego.
Wniosek i dokumenty rozwodowe należy wnieść do urzędu stanu cywilnego w miejscu zamieszkania jednego z małżonków lub w miejscu rejestracji małżeństwa.
Kiedy para oficjalnie się rozwiodła?
Dokument rozwodowy wydawany jest miesiąc po złożeniu wniosku w urzędzie stanu cywilnego.
- Złożenie wniosku o rozwód do sądu. Jeżeli są małoletnie dzieci lub jeden z małżonków odmówi złożenia pozwu o rozwód, należy przygotować dla sądu następujące dokumenty:
- dokumenty tożsamości
- pozew;
- akt rejestracji małżeństwa (w przypadku utraty oryginału należy skontaktować się z urzędem stanu cywilnego w celu uzyskania drugiego dokumentu)
- W przypadku małoletnich, dostarcz kopie ich aktów urodzenia
- pokwitowanie zapłaty cła państwowego;
- jeśli nie jesteś w stanie złożyć dokumentów osobiście, pełnomocnictwo pełnomocnika musi być poświadczone notarialnie
Należy pamiętać, że kobieta w ciąży lub ta, która urodziła mniej niż rok temu, może się rozwieść tylko za jej pisemną zgodą. Możesz wystąpić z powództwem o podział majątku razem z pozwem o rozwód lub możesz – później. Jeśli wszystko jest w porządku z dokumentami złożonymi w sądzie, zostanie Ci wyznaczony termin rozpatrzenia Twojej sprawy w ciągu dwóch tygodni.
Co się dzieje na sali sądowej?
Na pierwszym posiedzeniu sąd może wydać dokument rozwodowy, jeśli oboje małżonkowie są zgodni. Jeżeli jeden z małżonków odmówi rozwodu, sąd wyznaczy okres od jednego do trzech miesięcy na pojednanie. Jeżeli opinia nie ulegnie zmianie do drugiej rozprawy, sąd rozstrzyga o rozwodzie i wydaje stosowne postanowienie. Jeżeli małżonek (lub jego przedstawiciel), który nie chce rozwiązać małżeństwa, nie wystąpi trzykrotnie do sądu, po trzeciej sesji małżeństwo zostanie rozwiązane bez jego udziału. Po otrzymaniu orzeczenia rozwodowego z sądu należy je zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego i otrzymać zaświadczenie o rozwodzie. Musisz przygotować się psychicznie do rozwodu i przemyśleć jasny plan działania. Najlepiej skorzystać z pomocy prawnika od rozwodów, który pomoże Ci na każdym etapie tej ścieżki, bo będzie mógł spokojnie i bez zbędnych emocji prowadzić Twoją sprawę.